Obecní úřad, Zastupitelstvo Obec Územní plán Pozemkové úpravy Rokytno Odvoz komunálního odpadu Poplatek za psa Lesní park VÝSTAVA MODELŮ AUTÍČEK V ROKYTNĚ ZŠ a MŠ Rokytno Jízdní řády autobusů Sbor dobrovolných hasičů Rokytno HC Rokytno Knihovna Tělocvična , hřiště SLUŽBY V OBCI + lékaři Podnikatelé a firmy v obci Životní situace Dálnice D35 a přivaděč Svazek obcí Loučná

Kanalizace


Tlakovou kanalizaci v obci Rokytno provozuje Svazek obcí Rokytno-Chvojenec má své stránky www.sorch.cz

Hlášení poruch

Stočné

Hospodaření Svazku obcí Rokytno-Chvojenec

Vyúčtování stočného , smlouvy

Kontakty


OBEC ROKYTNO
Rokytno 21
533 04 ROKYTNO
Tel.:  466989128            Email:urad@rokytno.eu Datová schránka: 94xa5a6 Web:  www.rokytno.euVíce...


 RSS

Nabízíme vám RSS kanály 

 více

Chroust mlynařík

     Písčina u Zástavy (Rokytno) je jednou z mála známých lokalit kontinentálních písčin v České republice, na kterých se recentně vyskytuje jeden z nejvýznačnějších pískomilných (psamofilních) druhů brouků – chroust mlynařík  Tato lokalita je významná tím, že je jednou ze sedmi známých lokalit na území České republiky, na kterých lze v současné době pozorovat rojení těchto pozoruhodných brouků. Další lokality jsou v Polabí (pískovna u Travčic, bývalá vojenská střelnice u Oleška a písečný přesyp u Píst) a na území Moravské Sahary (bývalé vojenské cvičiště u Bzence, Váté písky u Bzence – přívozu a bývalé vojenské cvičiště u Pánova ). Všech sedm lokalit se nachází v oblastech vátých písků.
     Písčina u Zástavy je součástí rozsáhlé oblasti vátých písků, která začíná u Zástavy a širokým obloukem pak pokračuje přes Rokytno, Veskou, Malolánské k Černé za Bory. Volné písky se zde dochovaly jen u Zástavy a pak na malém zbytku téměř odtěžené duny u Veské (PP Vesecký kopec). Nacházejí se zde ještě dvě rezervace, PR Přesypy u Rokytna a PP Přesyp u Malolánského. Bohužel na nich byla většina pískomilných rostlin a živočichů vyhubena po zalesnění písčin borovicemi. Nejodolnější formy pískomilné entomofauny se zde dochovaly pouze na osluněných okrajích písčitých cest nebo na okrajích polí.

CHROUST MLYNAŘÍK (polyphylla fullo)

Znaky:délka 2,5 - 3,6 cm. Statný krásný brouk, který s ohledem na velikost a zbarvení nemůže být zaměněn s žádným jiným druhem.

Stanoviště:Na písčitých půdách v borových lesích, na vřesovištích, a na vinicích. Jen v teplejších oblastech.

Rozšíření:ostrůvkovitě v celé Evropě

Výskyt:většinou vzácný, pouze na ojedinělých lokalitách občas hojnější.

Biologie:aktivita brouků začíná jako u jiných chroustů s příchodem soumraku. Přímočarým letem směřují ke světlému horizontu, přičemž vyhledávají tmavé siluety, jako jsou okraje lesů nebo skupiny stromů. V korunách stromů, kde se brouci živí, dochází ke kopulaci. Po ní klade samička skupiny vajíček do písku nebo měkké hlíny. Ponravy ožírají kořeny trav, ale také kořeny révy vinné. Dospělé brouky zastihneme na borovicích, jejichž jehličím se živí. Požírají též listí dubů.

   

Mapová aplikace


V mapovém portálu naleznete mapy naší obce:

  • katastrální
  • historické
  • budovy - čp.
  • územní plán
  • inženýrské sítě

Kalendář akcí v roce 2020


22.8.2020  

Zástavské posvícení

19.9.2020  

Sportovní odpoledne pro děti v Rokytně

20.9.2020  

Bohumilečské posvícení

FotogalerieCelá fotogalerie

Předpověď počasí© copyright 2011 obec Rokytno. Všechna práva vyhrazena. Stránky vytvořil SecurityNet.cz s.r.o. | Webhosting Hukot.cz